Könyvajánló: Zürich Axiómák

- Olvasási idő: 1,5 perc -
„Kerüld el a kockázatokat!”
„Diverzifikálj széleskörűen!”
„Inkább kevesebb, de biztosabb hozamot válassz!”
- hangoznak el nap, mint nap megtakarítók, befektetők és tapasztalt pénzügyi tanácsadók szájából a fenti, minden piaci szereplő által elfogadott alapszabályok. Bölcsen és nagyon helyesen persze, hiszen vagyonunkat a legtöbben nem igen szeretjük kockára tenni.
De vajon mi történik olyankor, ha férfiak és nők egy szűk csoportja úgy dönt, hogy nem elégszik meg többé a piaci átlaghozamokkal, majd fittyet hányva a befektetőtársaik és a szakértők által elfogadott általános szabályrendszerre, keresni kezdik a kockázatot és busásan meggazdagodnak a lehetőségekből? Róluk, a Zürichi Axiómák megalkotóiról és szellemi vezetőjükről (Frank Henry) szól a mai bejegyzésünkben ajánlott könyv.
„Örök igazságok az üzletről és a kockázatról”
– The Financial Times
Mik azok axiómák?
Az axiómák olyan alaptételek vagy alapigazságok, amelyek hitelességét senki sem vonja kétségbe! Tehát a könyv álláspontja szerint a Zürichi Axiómák, megkérdőjelezhetetlen pénzügyi alapigazságok!
Miért érdemes elolvasni a könyvet?
A könyv szerzője – Frank Henry fia – közvetlenül és személyes élményeivel kiegészítve mutatja be a 12 fő axiómát és hozzájuk tartozó 16 kis axiómát, melyeket az életből vett gyakorlati példákkal tesznek színesebbé. Az axiómákból többek között kiderül:
- Miért és miként érdemes kockázatot vállalni,
- melyek a diverzifikáció legfőbb hátrányai,
- miért kell eladni olykor, éppen a legjobban teljesítő befektetésinket,
- miért érdemes teljesen figyelmen kívül hagyni a gazdasági előrejelzéseket,
- miért nem szabad hallgatni a technikai elemzőkre és chartistákra,
- mi a különbség egy profi spekuláns és egy szerencsejátékos között vagy éppen
- a megérzés és a remény között.
A könyv egyébként figyelemreméltó alapossággal járja körbe a kockázatvállalás kérdését, még olyan speciális szempontokat is megvizsgálva, mint a vallás, az okkultizmus, az asztrológia, a babona vagy éppen a túlzott optimizmus és pesszimizmus. Így az összes olvasó találhat a saját szemléletéhez és életfilozófiájához passzoló pénzügyi bölcsességet a sorok között.
Álljon itt végül – de semmi esetre sem utolsósorban - egy örökérvényű bölcsesség a könyvből, amolyan ízelítőnek:
„a többség nagyobb eséllyel téved, mint amekkora annak az esélye, hogy igaza van. Ez ellen védekezz úgy, hogy gondolkodás nélkül ne dönts sem a többség véleménye szerint, sem pedig ellenkezőleg, mint a többség. Különösen veszélyes, ha gondolkodás nélkül a többséggel tartasz. Mindent te magad gondolj végig, mielőtt kockára tennéd a pénzed”
Mindenkinek kellemes és hasznos olvasást kívánunk!
A könyv a Bagolyvár Könyvkiadó gondozásában jelent meg 2012-ben. (ISBN 978-615-503-006-2)
Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel hírlevelünkre is, ahol a hasznos információk mellé 2017-ben számos ingyenesen letölthető eBook-ot is „bezsebelhetsz”.
Hozzászólások